برای نصب CentOS 6.2 مراحل زیر را دنبال کنید. توجه کنید نسخه 32 بیتی آموزش داده می شود.از مرحله اول تا مرحله دوازدهم یک ماشین مجازی راه اندازی می کنم. از دوازده به بعد CentOS نصب می کنم.


برنامه VMware را اجرا کنید. مسیر File->New Virtual Workstation را دنبال کنید. با اینکار شروع به ساخت یک ماشین مجازی می کنیم.


روی Custome کلیک کنید. Next بزنید. در پنجره بعدی هم Next بزنید.

در اینجا با 3 گزینه روبرو هستیم.

  1. گزینه اول نصب CentOS از روی CD/DVD Disk
  2. نصب CentOS از روی فایل iso یا همان ایمیج
  3. نصب CentOS با روش های دیگر در مراحل بعدی، به عنوان مثال نصب CentOS با فایل vmdk

گزینه سوم را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.


دو حالت انتخاب دارید.

  1. انتخاب گزینه سوم روال عادی نصب است. پیشنهاد این است گزینه سوم را انتخاب کنید.
  2. با انتخاب گزینه 2 روش نصب تغییر می کند. شما یک سری اطلاعات را وارد می کنید و وقتی به مرحله روشن کردن ماشین مجازی می رسید یک سری پارامتر ها و مشخصات چک می شوند و پکیج ها نصب می شوند.


در اینجا یک سیستم عامل از جنس لینوکس انتخاب می کنیم. در اینجا مانند شکل عمل کنید. توجه کنید که می توانید لینوکس های دیگری هم از لیست انتخاب کنید. Next را کلیک کنید.


یک نام برای VPS خود و یک مسیر برای ذخیره کردن فایل ها انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.
در این مرحله تعداد cpu و تعداد Core یا هسته آن را انتخاب می کنیم. برای کار ما همین اعداد کافی هستند.

در اینجا حافظه Ram را برای ماشین مجازی تنظیم می کنیم. می توانید مقادیر کمتر را هم انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

روش آوردن اینترنت روی کامپیوتر و کانکشن های ویندوز :

یک نکته توجه شود که از آنجا که من از ADSL استفاده می کنم. روال کاری به اینصورت هست که من روی روتری که دارم یک سرور PPOE راه اندازی کردم. اینترنت را از روتر ISP وارد روتر خودم کردم. سپس با یک سرور DHCP به تمامی کارت های شبکه سخت افزاری روی ویندوز آیپی می دهم. توجه کنید که شما می توانید از روش های دیگر هم استفاده کنید. برای مثال می توانید روتر خود را Bridge کنید سپس یک سرویس PPOE روی یکی از کانکشن های ویندوز فعال کنید و اینترنت را وارد کانکشن کنید. در این آموزش از روش اول استفاده می شود.
در موقع نصب VMware، دو عدد کارت شبکه مجازی به کارت های شبکه شما اضافه می شود. برای دیدن این کانکشن ها مسیر Control Panel\Network and Internet\Network Connections را دنبال کنید.
دو کارت شبکه با نام های VMware Network Adapter VMnet1 و VMware Network Adapter VMnet8 اضافه شده است. یک کارت شبکه VMware Network Adapter VMnet0 هم داریم که در اینجا نمایش داده نمی شود. در ادامه بیشتر راجب این کارت ها صحبت می کنیم.
فقط بدانید که این کارت ها نقش سوئیچ را بازی می کنند. با انتخاب گزینه اول از Bridge استفاده می کنیم. بین کارت ها پل می زنیم. در ادامه روی Next کلیک کنید.


تنظیمات سفارش شده را انتخاب کتید. روی Next کلیک کنید.

با انتخاب گزینه اول یک ماشین مجازی جدید ساخته می شود. با انتخاب گزینه دوم از ماشین های مجازی ساخته شده از قبل استفاده می کنیم. Option اول را انتخاب کنید و Next را کلیک کنید.
در اینجا نوع دیسک را انتخاب کنید. انتخاب سفارش شده SCSI می باشد. اما برای نصب بعضی سیستم ها با انتخاب دوم به مشکل بر می خوریم. برای نصب از IDE استفاده می کنیم. Next را کلیک کنید.

در اینجا فضای دیسک را مشخص می کنیم. می توانید مقادیر بیشتر یا کمتر را هم انتخاب کنید. Next را کلیک کنید. باز هم Next را بزنید.


در این آموزش نصب برای Disk Size با اندازه 20G و RAM با اندازه 1012 انجام می شود. دقت کنید اگر برای مثال این نصب برای Disk Size با اندازه 8G و RAM 512 انجام بدهم محیط گرافیکی نصب را از دست می دهم.
برای درک بیشتر شما می توانید نصب را برای این دو اندازه انجام دهید.
در اینجا نصب ماشین مجازی تمام می شود.
در مرحله سوم دو انتخاب داشتیم. می توانستیم از همان ابتدا فایل ایمیج را انتخاب کنیم، یعنی گزینه دوم. ولی پیشنهاد این بود که گزینه 3 را انتخاب کنید.
قبل از اینکه روی Finish کلیک کنید روی Customize Hardware کلیک کنید و فایل ایمیج را مانند شکل زیر وارد کنید. سپس Close کرده و VPS را روشن کنید.

در اینجا نصب ماشین مجازی تمام می شود.در این مرحله لینوکس CentOS را نصب می کنیم. ماشین مجازی را روشن کنید. ماشین با فایل ایمیج لینوکس CentOS بوت می شود.


با کلید TAB می توانید به Edit Option بروید. برای برگشت از Esc استفاده کنید. گزینه اول را انتخاب کنید. کلید Enter را فشار دهید.
در پنجره Disk Found با کلید TAB روی Skip رفته و Enter را فشار دهید.
در مرحله 12 گفتم اگر شما نصب را با دیسک 20 و 8 گیگ انجام دهید، دو نصب خواهید داشت. با 20 گیگ محیط نصب گرافیکی خواهد بود. با 8 گیگ محیط گرافیکی نصب را از دست می دهید.
تصاویر هر دو حالت را قرار می دهم.
روی Next کلیک کنید.
روی Ok کلیک کنید.


زبان را روی English تنظیم کنید. روی Next کلیک کنید.
روی Ok کلیک کنید.
کیبورد را روی US تنظیم کنید. در ادامه روی Next کلیک کنید.

روی Ok کلیک کنید.در پنجره Storage Device گزینه اول سفارش می شود. روی Next کلیک کنید.روی Re-initialize all کلیک کنید.Storage Device اعلام هشدار می کند. در اینجا فضای 20G شناسایی شده است که یا خالی می باشد یا پارتیشن بندی نشده است یا یک فضای مجازی است. با انتخاب گزینه No,Keep any data اطلاعات را حفظ کنید. از آنجا که فضای 20G خالی بوده روی گزینه Yes,discard any data کلیک کنید.


برای Hostname خود نام دلخواهی انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.می توانید برای تنظیم کانکشن از Confiqure Network استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با انتخاب این گزینه شما می توانید از سربرگ Wired روی Edit کلیک کنید.
در اینجا آدرس MAC اینترفیس شبکه را می بینیم. برای تنظیم پروتکل IPv4 روی سربرگش کلیک کنید.


برای کانفیگ اینترفیس eth0 و دادن آیپی چند راه دارید. می توانید Method را روی DHCP تنظیم کنید. در اینصورت کانکشن لینوکس بصورت اتوماتیک آیپی می گیرد.

اگر بصورت دستی می خواهید آیپی دهید Method را Manual بگذارید. روی Add کلیک کنید. سپس آیپی آدرس بدهید. Netmask بدهید. Gateway را هم تنظیم کنید.


می توانید DNS server را هم تنظیم کنید.


توجه داشته باشید من از این کانفیگ استفاده نمی کنم. برای دادن آیپی و کانفیگ شبکه لینوکس از محیط لینوکس استفاده می کنم. پس در مرحله بیستم بعد از انتخاب نام برای Hostname روی Next کلیک کنید.
در اینجا Time Zone یا منطقه زمانی را تنظیم کنید. آن را روی Asia/Tehran تنظیم کنید. روی Next کلیک کنید.

روی Ok کلیک کنید.برای Root لینوکس پسورد دلخواهی انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.


روی Ok کلیک کنید.


نوع نصب را انتخاب کنید. در اینجا گزینه اول را انتخاب می کنم. از تمام 20G فضا استفاده می کنم. پس تمام پارتیشن های قبلی از بین خواهند رفت. احتمال داشت در این فضا یک لینوکس از قبل نصب شده باشد. روی Next کلیک کنید.


در اینجا نمایی از پارتیشن بندی را می بینید. روی Next کلیک کنید.

روی Ok کلیک کنید.روی Format کلیک کنید. در پنجره بعدی روی Write changes to disk کلیک کنید.
روی Write changes to disk کلیک کنید.


در اینجا تنظیمات مربوط به Boot Loader لینوکس را انجام می دهیم. روی Next کلیک کنید.


در این مرحله نوع نصب یا Type installation را از حالت Minimal به حالت Software Development Workstation تغییر می دهیم. Customize later را انتخاب کنید. اگر روی Customize Now کلیک کنید می توانید Option های مورد نظر خود را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید.

اگر در این مرحله با خطایی روبرو شدید، مشکل از فایل های ایمیج است. برای تست فایل های ایمیج قبل از نصب می توانید در مرحله 14 بجای Skip بر روی OK کلیک کنید. خواهید دید که از فایل ایراد می گیرد.
برای حل این مشکل دو راه پیشنهاد می شود.

  1. از یک فایل سالم استفاده کنید. اگر VMware شما روی یک سرور در خارج از کشور نصب است شما می توانید با سرعت بالا یک فایل سالم تهیه کنید و از آن استفاده کنید.
  2. اگر دسترسی شما به فایل سالم مقدور نباشد شما می توانید در مرحله بیست و هفتم برای نصب از حالت minimal استفاده کنید. در این حالت پکیج های کمتری نصب می شود.
پس از نصب پکیج ها روی Reboot کلیک کنید. در اینجا نصب لینوکس CentOS تمام می شود. سیستم بعد از بوت شدن بالا می آید.
در این مرحله با یوزر root و پسوردی که در نصب وارد کردید، وارد محیط لینوکس شوید.در این مرحله شبکه اینترنت CentOS یا Network آن را کانفیگ می کنم. برای اینکار دو راه دارید